Anton Koovit on Eestis sündinud ja nüüd Saksamaal elav tüpograaf, kes lisaks paljudele muudele suurtele projektidele on Eestit tutvustava veebikeskonna e-estonia.com uhiuue fondi Aino autor. Aino fonti võid ka leida Tallinna lennujaamast. Esitasime Antonile paar küsimust tema elu ja loomingu kohta.

 

Kirjelda oma tavalist tööpäeva.

Hommikukohv, joonistan natuke sketše (pliiatsi – pastakaga, mingid kiired eksperimendid), teen meilid lahti… Vastan mõned meilid ära ja hakkan fonti voolima (arvutis, pikaajaline projekt). Täpsust vajavad ülesanded teen pigem hommikuti, siis kui valgus kõige mõnusam. Õhtupoole arvete koostamine, hinnapakkumised, planeering.

 

Mis on sinu arvates kolm kõige tähtsamat omadust ühe silmapaistva tüpograafi juures?

Hea silm, keskendumisvõime, võime tulevikku ette näha.

 

Millest ammutad inspiratsiooni uute fontide välja töötamisel?

Põhimõtteliselt iga projekti puhul on täiesti individuaalne allikas. Vahest piisab mõnest graafilisest vimkast. Aga olen alustanud projekte, sest mõni teema kripeldab südamel (näiteks Aleksei). Paar fondiperet põhinevad ajaloolisel uurimustööl (U8 ja Baton).

 

Mis on sinu õpetussõnad noorele, kes sooviks samuti tulevikus tegeleda tüpograafiaga?

Kindlasti tuleb tüpograafiat või fondi kujundamist õppida mõnelt meistrilt, muidu võib viis aastat töötada vales suunas või mingeid imelikke meetodeid kasutades. On olemas mitu post-graduate kursust, kus saab kiirelt põhitõed selgeks.

 

Mis on kõige raskem loovisikuks olemise juures ja kuidas sellest üle olla?

Mitte korrata ennast, mitte langeda stampidesse. Selleks, et see ei juhtuks, on tarvis pidevalt edasi õppida.

 

Elad ja töötad hetkel Saksamaal. Mis põhjustel ja millal lahkusid Eestist?

Lahkusin seetõttu, et Eestis ei olnud võimalik minu alal professionaalset tööd leida. Aastal 2007 tulin päriselt ära (tõin siis ka vinüülplaadid Berliini)
.

 

Mis on tuleviku plaanid? Kas näed ennast kunagi ka Eestisse naasmas?

Olen praegu ühe uue fondiga lõpusirgel. Suure tõenäosusega sellest saab hitt. Mõtlen, mis ma suure kuulsuse ja auga peale hakkan, hahaha? Eestis ma käin niigi üpris tihti, kuid naasemist pole plaaninud.

 

Intervjueeris Miina Muru

Fotod: Katrin Viil