Mitmed kosmeetikafirmad viivad läbi loomkatseid, et olla kindlad müüdavate toodete turvalisuses. Ainuüksi Ameerika Ühendriikides sureb igal aastal üle saja miljoni looma ilutööstuse hoolimatu käe läbi. Loomkatsed said USAs ametlikult alguse juba 1938. aastal ning neid viiakse läbi ka tänapäeval. Näiteks Brasiilias ja Hiinas on loomadel testimine lausa kohustuslik. See-eest on katsed illegaalsed Euroopas, Indias, Israelis ja Norras.

Väidetakse, et loomadel testimine on vajalik selleks, et toode ei tekitaks inimese nahal ärritusi, allergiaid, põletusi jne. See paneb mõtlema, mis karme kemikaale tegelikult meie kosmeetika sisaldab. Loomkatsed ei ole tänapäeval enam vajalikud, sest: 

  • On olemas üle 7000 ohutu koostisosa, mille hulgast kosmeetikafirmad saavad valida sobivad toodete tegemiseks. Neid koostisosi ei pea loomadel katsetama, sest juba on tõestatud, et need on inimesele ohutud.
  • Loomkatsete tulemused ei anna usaldusväärset teavet haigustest ja erinevate ainete mõjust inimestele, sest inimeste ja loomade organismid on erinevad.
  • Alternatiivid (nagu nt in-vitro meetod ja arvutisimulatsioonid) on sageli märksa usaldusväärsemad kui loomkatsed.

Tänapäeval on õnneks väga palju ettevõtteid, kes on totaalselt loomkatsete vasu ning annaad endast kõik, et loomkatsed keelustataks üle maailma. Aina täienevasse nimekirja kuuluvad näiteks Essence, Lush, NYX, Makeup Revolution, BYS jne. Siin on täielik nimekiri cruelty-free ja vegan brändidest.

 

Tore on näha, et loetelu on tunduvalt pikem kui loomkatseid läbi viivate firmade oma. Poest kosmeetikat või meiki ostes otsin alati pakendilt “cruelty free” silti või vastavat märgistust. Eriti tähelepanelik tuleks olla internetipoest tellides ja vaadata järgi, kust kaupa sisse ostetakse. Kui tooted tulevad Hiinast või Ameerikast, on väga suur tõenäosus, et neid on testitud loomade peal.

Loomkatsete totaalne keelamine oleks väga suur edusamm nii inimtervise, keskkonna kui ka loomade õiguste kaitses.