Alles 18. novembril sai alguse moeaasta säravamaid linateoseid koondav filminädal PÖFFi Moekino, mis kostitab Tallinna ja Tartu kinopublikut magusa filmiassortiiga ning toob ekraanile nii moe, kultuuri, muusika kui kunsti. Moekino kavasse kuulub sel aastal kuus põnevat dokumentaalfilmi, mis võtavad ette võimsa ajarännaku 70ndate glamuursesse diskoajastusse, piiluvad hetkeks 80ndatesse ja 90ndatesse, kostitavad vaatajaid mahedate muusikapaladega ning kohtuvad viimaks tänapäeva värviküllases moepildis. Et Moekino filmivalikus orienteerumine hõlpsamaks muuta, pani PÖFF kokku filmispikri, mis aitab kinosõbral luua endale sobiliku kava:

Intelligentne moemaiuspala: “Moereeglid André järgi” (The Gospel According to André)

André Leon Talley on moemaailma üks tuntumaid, mõjukamaid ja kahtlemata särtsakamaid karaktereid, kellel on selja taga aastatepikkune karjäär Vogue’is ning keda peab eeskujuks isegi Anna Wintour isiklikult. André elu saadavad moeürituste vahutavad šampanjajõed ja disainkeepide moodne lohin, samal ajal on aga tegemist tõelise intellektuaaliga, kes tsiteerib nagu muuseas vene kirjandusklassikat ja jutustab staaridega hoopis poliitikast. Aasta üks olulisemaid moedokumentaale heidab pilgu André igapäevaellu, toob ekraanile moeskeene suurkujud Anna Wintouri, Manolo Blahniku, Marc Jacobsi, Tom Fordi, Valentino ja teised ning annab võimsa ülevaate moemaailma esimesest afroameerika päritolu kuningast, kelle panus selle valdkonna olemusse on jätkuvalt tohutu.

Lõbus meelelahutus huumorisõbrale: “Kuningas Cnut” (King Cnut)

„Kuningas Cnut“ on enneolematult humoorikas lugu T-särgi paroodiast, millest sai ootamatult pea 4 miljoni euro suurune autoriõiguste vaidlus moegigandi French Connectioni ja Briti koomiku Dave Griffithsi vahel. Filmi keskmes on French Connectioni vastuoluline logo „FCUK“, mis inspireeris Dave Griffithsit sedavõrd, et ta otsustas luua humoorikad särgid loosungiga „CNUT“. Ainus, kellele särgid aga nalja ei valmistanud, oli French Connection, kes pöördus autoriõiguste kaitsmiseks kohtusse. Lugu võttis aga ootamatu pöörde, kui selgus, et French Connection on ise suurfirmade logosid lugematutel kordadel illegaalselt kopeerinud, andes koomikule võimaluse alustada rahvusvahelise moegigandi vastu pikaajalist sõda ning kaasates võitlusesse ka terve nimekirja teisi rahvusvahelisi suurfirmasid. Tegemist on tõeliselt vaimuka dokumentaaliga, mis toob ekraanile nii moemaailma kahepalgelisuse ja valdkonda valitsevad paradoksid kui ka brittide suurepärase huumorisoone. Filmi 18. ja 19. novembri seansid juhatab sisse koomik ise ning ühes temaga ka režissöör Evandro Rosolen.

Muusikahuvilisele, keda paeluvad põnevad inimkarakterid: “Grace Jones” (Grace Jones: Bloodlight & Bami)

Grace Jones on kahtlemata üks suurimad moeikoone, kes on maailma rikastanud nii imetabase muusika kui ka unustamatute kostüümidega. Antud filmi näol pole tegu klassikalise moedokumentaaliga, vaid hoopis looga, mis heidab pilgu maailma ühe mõjukaima stiilijumalanna säravasse sisemaailma ja lavatagusesse ellu, tuues ekraanile nii tema põnevad esinemiskostüümid kui ka mõnusad muusikalised vahepalad. Dokumentaal teeb rännaku ka Grace’i kodumaale, näidates publikule, kust see võimsalt andekas muusik ja androgüünist moeikoon tegelikult pärit on, milline oli tema lapsepõlv ja kus on ta nüüd.

Kunsti, moodi ja glamuurset diskoajastut: “Antonio Lopez 1970: seks, mood ja disko” (Antonio Lopez 1970: Sex Fashion & Disco)

Veel enne seda, kui moeajakirju katsid vaid kuulsate modellide näod ja parimate fotograafide tööd, kubises moeajakirjandus uhketest illustratsioonidest, mis andsid edasi nii trenditeateid kui ka kõike muud, mis moemaastikul parasjagu toimumas. Maailma hinnatuimate moeillustraatorite hulka kuulus kahtlemata ka Antonio Lopez, kes kaunistas suurimaid ajakirju joonistustega ajal, mil ready-to-wear asendas seni valitsenud kõrgmoe ning maad võttis 70ndate vabameelne ja glamuurne diskoajastu.

Antud dokumentaal on kui ajakapsel, mis viib vaataja säravale ning kohati uskumatule rännakule läbi seitsmekümnendate New Yorgi ja Pariisi, kus lisaks Antoniole tegutsesid veel ka Andy Warhol, Grace Jones, Karl Lagerfeld, Yves Saint-Laurent, Bill Cunningham, Jerry Hall, Pat Cleveland ning teised. Võrratu karismaga ja kõikide modellide lemmikmees Antonio oli selle kõige keskel, jättes 70ndate pidudesse, moodi ja kultuuri kustumatu jälje.

 

Maailma kultuuride huvilisele ja silmaringi laiendamiseks: “Bangaologia – Stiiliteadus” (Bangaologia – The Science of Style)

Aafrika võrratud rütmid on maailma võlunud juba aegade algusest saati ning samamoodi on laia ilma levinud ka Aafrikast pärit moenopped ja sealne värvikirev stiil. Aafrika rõivarütmid saadavad nii maailma moelavasid kui ka kõiki visuaalkunsti harusid, tuues moepilti üha enam lõunamaised trendiloojaid ja mõjutajaid ning andes moeskeenele võimsa ja kahtlemata erilise värvilaengu. 

Dokumentaalfilm „Bangaologia – Stiiliteadus“ toob kinolinale võrratud kaadrid Angola kirevast moeelust, annab ülevaate sellest, mida tähendab aafriklaste banga ehk inglisepäraselt swag, ning lennutab vaataja tagatipuks ka New Yorki, kus Angola kultuur igati edukat moeelu elab.

 

Meigi- ja ilumaailma tipptegijast ja staaride kaadritagusest elust: “Kevyn Aucoin: kaunitar ja koletis minu sees” (Kevyn Aucoin: Beauty & the Beast in Me”)

Kevyn Aucoin oli meigikunstnik, kes tõi meieni suure osa nn supermodellide ajastu ajakirjade esikaantest, muusikavideotest ja popkultuurist, mis tegid 1990ndatest visuaalselt kreisi ning selgelt unustamatu kümnendi. Kevyni käe ja meigipintsli all sirgusid mitmed supermodellid ja staarid ning kuigi ta lahkus traagiliselt vara, jõudis ta ligi kümne aasta jooksul jäädvustada käsikaamerale kõik selle, mis tolle hullumeelse ajastuga kaasas käis. Antud dokumentaalfilmi südames on ikoonilised, intiimsed ja tsenseerimata kaadrid Kevyni kaamerast, millele on jäädvustatud 80ndate ja 90ndate säravate superstaaride ja -modellide kaadritagune elu, Kevyni ajatult võimsad meigivõtted ning tema enda kurviline ja liialt lühikeseks jäänud teekond.

Filmiseansside sissejuhatuste eest kannavad sel aastal hoolt mitmed moeeksperdid, teiste seas Anne Vetik, Aljona Eesmaa, Reet Härmat, Toomas Volkmann ja Kalle Aasamäe.

Pimedate Ööde filmifestivali esitlejad on Elisa ja Nordic Hotel Forum ning Moekino esitlejaks Mionetto. Moekino toimumisele aitavad kaasa ka River Island, Pariisi Vesi ja Côte d’Or.

Piletid ja programm

Moekino

Moekino Facebookis