1. Kuidas sattusid nahadisaini juurde? Millest selline valik?

EKA Nahakunsti osakonda õppima sattusin tegelikult täiesti juhuslikult ning teadmata mida antud õppekava endast kujutab. Alles õpingute ajal tundsin, et olen õigesse kohta sattunud ja ei kahetse oma valikut siiani. Tänaseks olen 10 aastat töötanud antud erialal ning võin kindlalt öelda, et see on täiesti minule sobiv eriala, sest nahk, kui materjal on laia kasutusalaga ja mitmekülgne ning see annab tööle väga palju erinevaid võimalusi. Mulle meeldib mängida vormide ja faktuuridega ning siinkohal on nahk ideaalne materjal oma loovuse väljendamiseks.

 

 2.  Kas ja kus oled oma eriala omandanud?

Olen lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia BA ja MA taseme Nahakunsti erialal. Eriala sisaldab kottide ja naha aksessuaari disaini õpinguid. Lisaks Eesti Kunstiakadeemia õpingutele olen täiendanud ennast Sankt Peterburis riiklikus tehnoloogia ja disaini ülikoolis jalanõude disaini erialal, mis jättis mulle kustumatu mulje.

Lisaks võin julgelt öelda, et suuri kogemusi on andnud erinevad koostööprojektid ja osalemine erinevatel konkursitel, kus antakse ette erinevaid ülesandeid, mis panevad teistmoodi mõtlema materjali kasutusele ja looma uusi ideid.

 

3. Mitu kollektsiooni oled tänaseks loonud?

Olen teinud palju erinevate suunitlustega kollektsioone. Nendest 8 autorikollektsiooni, kus kõik toote esemed on ainulaadsed ja suunatud eelkõige erialastele konkursitele. Autorikollektsioonidega olen osalenud rahvusvahelistel konkursitel nii Lätis, Venemaal, kui ka Ukrainas. Väga huvipakkuvad on olnud ühiskollektsioonide tegemised. Näiteks üks neist, mis mulle väga meeldis, oli kindlasti koolitööna tehtud ja spordi varustusele mõeldud ühiskollektsioon, kus me katsetasime erinevate materjalide kokkusobivust nagu plastmass, paks kile, metallist tõmblukud ja muidugi nahk. Veel üks ühiskollektsioon, mida mainida, oli mõeldud Seto rahvuskunsti teadvustamiseks, kus püüdsime luua Seto rahvakunsti ära kasutades midagi kaasaegset. Ja muidugi on olnud väga huvitavaid koostööprojekte Eestis tegutsevate nahatöötlemise firmadega nagu näiteks Lindantega, kes toodab karusnahast kasukaid, veste ja muid huvitavaid karusnahast tooteid. Koostöös Lindantega sündis väike tootesari karusnahksetest kinnastest, muhvidest ja kasukatest. Tegu oli grupitööga ja Lindantele tootevaliku laiendamisega. Koostööd olen teinud ka Eesti disaineritega näiteks Kirill Safonoviga, TFW’12 moeshow jaoks sai tehtud jalatsite ja maskide kollektsioon. Hetkel olen keskendunud Special Edition sarjade väljatöötamisele, kus kõik esemed on alati ainueksemplarid ja tellimustööna valminud.

 

4. Kuidas sünnib Sinu looming? Kus ammutad inspiratsiooni?

Minu looming on materjalipõhine tegevus, kus minu ülesandeks on naha, kui materjali ilu välja toomine. Samas meeldib mulle kasutada nahka ebatavalisel moel tehes erinevaid faktuure ja vorme. See teebki töö minu jaoks põnevaks ning annab mulle väljakutseid naha kasutamise laiendamiseks ja kombata uusi piire, murdes tavalised ettekujutlused naha kohta, sest nahast annab teha väga palju. Inspiratsioon, mida jäädvustan oma töödes on kordumatud ning suure osa inspiratsioonist olen saanud kirkast loodusest endast. Loodus ja minu, kui kunstniku looming on omavahel ühendatud läbi puutepunktide, mida omakorda olen püüdnud rõhutada läbi pehmete ja kergete joonte oma tööde disaini elementides.

 

5. Kellele on Sinu jalanõud ja aksessuaarid mõeldud?

Minu jalanõud ja aksessuaarid on mõeldud inimestele, kes hindavad personaalset disaini ja kõrget kvaliteeti nii materjalivalikus, kui ka käsitöö teostust. Inimesed, kes oskavad hinnata personaalset tööd ning inimesed, kes ei karda teistest eristuda ja naudivad naturaalse naha omadusi.

 

6. Mida pead nahadisaini juures kõige olulisemaks?

Minu jaoks peituvad loomingu põhimõtted selles, kui ma suudan oma toodetes kõige efektiivsemal moel kokku panna vormi, väljanägemise ja kasutuskõlblikkuse ning seda kõike vaadates pikemas perspektiivis, saavutades seeläbi nn “kestva disaini”.

Püüan säilitada unikaalsust, luues väikeseid tooteseeriaid ning ainueksemplarseid tellimustöid. Kõige tugevamaks küljeks enda juures hindan ma eelkõige materjali tundmist ja selle kasutamist. Minu disainis on tihti just loodusest ja selle mitmekesisusest inspireeritud elemendid. Minu jaoks on disain defineeritud läbi lihtsuse, funktsionaalsuse, elegantsi ning seda kõike ma hindan materjali valides.

 

7. Kas Sul on eeskujusid?

Minu loomingut mõjutavad lähedased inimesed, sõbrad minu ümber, kindlasti ka õppejõud ning koolid, kus olen haridust omandanud. Iga päev mõjutavad mind ümbritsev loodus, maailm ning elu ise. Kedagi eraldi ma ei oska välja tuua, sest kõikide mõjurite kooslus teebki minust just sellise disaineri, kui ka inimese.

 

8. Mida pead enda suurimaks saavutuseks?

Kõige suuremaks saavutuseks pean julgust võtta risk, et luua ise enda bränd. Tänaseks olen oma brändi loomisega tegelenud juba 3 aastat ning olen selle üle uhke. Täna võin julgelt tehtud töödele oma isikliku nime peale trükkida ja inimesed, kes on tellinud tooteid, on saanud ainulaadse kõrgekvaliteetse minu disainitud toote ning võivad selle üle uhked olla.

 

9. Mille kallal praegu töötad?

Hetkel igapäevaselt töötan oma brändi loomisega, teen tellimustöid. Siinkohal võiksin lisaks välja tuua, et teen kalanahast rahataskuid. Tegu on Eestis toodetud kalanahaga, põhiliselt koha ja lõhenahaga, mis on väga keskkonnasõbralik ja unikaalne. Olen sellesse materjali armunud oma lõputöö tegemisest saati ehk 4-5 aastat. Kalanahk on vastupidav, hästi värviline, ilusa faktuuriga ning meenutab veidi ussinahka. Tänaseks olen jõudnud antud materjaliga sinnamaani, et sellel kevadel on soov välja tuua esimene kommertslik jalatsisari ja mitu erinevat kotimudelit, kus kasutan Eestis toodetud kalanahka.

 

10. Kus saab Sinu loomingut soetada?

Minu tooteid saab osta internetist, minuga kontakti saab näiteks facebookis.

Iga tellijaga kohtun personaalset, kus arutame läbi kõik detailid. Hetkel olen loomas ka e-poodi portaalis osta.ee, kus Eesti disaineritele on mõeldud eraldi grupp.

 

11. Mida soovitad algajatele nahadisaineritele?

Soovitan olla sihikindel ja järjepidev oma töös. Pole hullu, kui kohe ei õnnestu, kõik võtab aega. Varuge kannatust, sest korraga ei saa kõike jõuda ja saada. Kui armastad seda, mida teed siis lõpuks loksub kõik paika. Jõudu ja jaksu kallid kolleegid!

 

12. Kuhu oled jõudnud 10ne aasta pärast?

Loodan, et minu brändi tuntakse laiemalt üle maailma ja et mul on võimalus osaleda näiteks Londoni ja New Yorki Fashion Weekil.

Viktor Burkivski

Foto: Viktor Burkivski

Foto: Kristiin Kõosalu

Foto: Kristiin Kõosalu

Foto: Kristiin Kõosalu

Foto: Kristiin Kõosalu

Foto: Dmitri Knut

Foto: Dmitri Knut

Foto: Kristiin Kõosalu

Foto: Kristiin Kõosalu

Foto: Marin Sild

Foto: Marin Sild

Foto: Liisa Põder