Kas Sina oled see inimene, kelle hing muutub ärevaks ja süda tilgub verd, kui jutuks tulevad Rail Baltic ja loodust ning sealseid loomi hävitavad tagajärjed? Vähe sellest, inimesed kaotavad oma kodud ja mõni lausa põlvkondi edasi pärandatud, hoole ja armastusega hooldatud maalapid „tänu“ sellele kavandatavale monstrumile.

Foto: Laura Evisalu

Foto: Laura Evisalu

Kui nii, siis revailderile vajalikud tunnusjooned on Sinus täiesti olemas. Selleks, et liigutada mägesid, ei pea olema professionaalne revailder – saab ka teisiti! Sa saad anda panuse kuskil, kuhu sinu võim ja oskused ulatuvad ning loomulikult kaasata ka abiväge.

Selle ilmekaks näiteks on lugu TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia III kursuse kultuurikorralduse tudengist. Tema nimi on Ade ja ta missioon on alustada maailma muutmist oma kodulinnast. Tema hinges kripeldas juba ammu, et tühjana ja nukralt seisvale Tapa raudteejaamale on vaja tingimata rakendust.

Selleks andsid tõuke Harri Allandi raamatust „140 aastat Tapa raudteejaama sõnas ja pildis“ loetud tähenduslikud read: “Aasta 2002. Varsti pole siin enam kedagi ega midagi tappa! Kaader on koondatud ja hoone laguneb igast kandist ning väljapääsu ei näe keegi pakkuvat. Ajalugu käsitleb kui Tapa sümbolit. Siit järeldus – kas tõesti tuleb sümbol tappa? Läbivad rongid on Tallinna, Narva kui Tartu suunast Tapale toonud ja siit viinud nii inimesi kui kaupu, nii vaenlasi kui sõpru. Nende hulgas vedanud kuulsusi ja lihtsaid tööinimesi, raskeid sõjamasinaid ja sadu tuhandeid tsisterne kütusega. Ärgem tapkem linna ajalugu vaid talletagem seda nii sõnades kui tegudes!”

See sai Adele inspiratsiooniks äratada Tapa linna sõelpunktiks olev hoone taas ellu. Ta jagas oma mõtet ka teistega, kes andsid mõttele jõudu juurde – see tuleb ära teha! Tapa rongijaam vajab hoolt ja kohalikud on kahe käega poolt.

Idee seisneb selles, et Tapa rongijaam rändab 2017. aastal 11. augustil tagasi 80ndatesse. Kogukonna koostööl korrastatakse räämas, kola täis ja tolmused ruumid ning erilist nostalgiahõngu hakkavad looma ajastutruud näitlejad tolleaegsete töötajatena ja kes teab, võibolla ka külastajatena. Esmakordselt saavad külastajad põigata 2. korruse kontoriruumidesse, millest on taastatud punatuba, kus punalippude taustal peeti tähtsaid nõupidamisi ja miilitsaruum, kus hoiti kinni raudteel kõndivaid alkoholijoobes inimesi. Alumise korrusel avatakse Tapa Muuseumiga koostöös näitus, kus on kindlasti esindatud Tapa rongijaama rekvisiidid ja samuti üldiselt rongidega seonduvaid esemeid. Tapa linna elanikud üheskoos avavad rongijaamas kohviku, kus saab nautida toite, mida pakuti rongijaamas ajal, kui seal käis veel vilgas seltsielu. Samuti viiakse läbi mitu ekskursiooni, kus huvilised saavad rongijaamaga tutvuda põhjalikumalt. Dekoreeritud söökla miljöö muutub hetkega tõeliselt ajastutruuks, kui üles astub pidulik puhkpilliorkester ja kõlavad vene romansid. Õhtu muutub veelgi nostalgiahõngulisemaks, kui kirsiks tordil kõlab õhtu lõpus ansambel “In Mood” ning lõpetuseks toimub Riho Luhteri vinüülplaadi disko. Tapal saad kogeda tõelist ajarännakut!

Foto: Laura Evisalu

Foto: Laura Evisalu

Sündmus on kogukonna projekt, kus korraldusmeeskonda kaasatakse Tapa Valla Noortekogu, Tapalt pärit tudengeid ning Tapa Gümnaasiumi ja Vene Kooli noori, et anda neile kogemusi ja suurepärase võimaluse teha ajalugu kõigile südamelähedases Tapa rongijaamas. Samuti on eesmärk üles kutsuda ka teisi, et elu hammasrataste vahele jäänud objektid, millel on ajalooline või lihtsalt südamelähedane väärtus, saaksid ellu äratatud.

“Tapa rongijaama elluärkamine” on projektipõhine sündmus, mille edukaks toimumiseks on juba omajagu ära tehtud, aga kui Sa tunned, et saaksid samuti abikäe ulatada, teeksid palju rõõmu! Igasugune toetus on väga tänuväärne! Kui tunned, et tahad ja saad, siis võta palun ühendust ning teeme koos selle ägeda projekti teoks!

Ade Piht
projektijuht
adepiht@gmail.com
5373 7136

Teksti koostas
Kaari Aupaju
kaariaupaju@gmail.com
5688 5900

Fotode autor: Laura Evisalu