Mis Sa arvad, miks on naised motospordis pigem haruldus? Miks ja kuidas sattusid sellele alale?

Motosporti loetakse siiski mehelikuks alaks ning naiste seas seda väga ei propageerita. Ise sattusin alale suhteliselt kogemata, kuna alguses ma ei teadnudki, et naised tohivad ringrajaga tegeleda. Olin kindel, et ainult mehed on lubatud sõitma. Kui aga sain teada, et Euroopasse on juba mitu naisringrajasõitjat tekkinud, otsustasin, et tahan seda ala ka proovida. Hakkasin tsikliga kallutamist õppima Aravete kardirajal, kus mind hiljem märkas Eesti üks tuntumaid ringrajasõitjaid Hanno Velt ning hakkas mind edasi koolitama ja viis esimene kord suurele rajale sõitma.

Kuidas näeb välja Sinu treeningperiood?

Talveperioodil keskendun väga palju füüsilisele ettevalmistusele. Selle sees on aeroobsed ning anaeroobsed treeningud ning kindlasti ka jõusaal. Oluline on treenida kõiki lihasgruppe, sest ringrajal on absoluutselt kõik lihased kaasatud. Suveperioodil püüan võimalikult palju saada sõidutunde tsikliga. Kui suurel rajal pole võimalik treenida, lähen sõitma väiksema tsikliga kardirajale. Oluline on, et rattatunnetus oleks kogu aeg sees ega jääks suuremat pausi vahele. Pole vahet, mis tsiklitreeningut ma täpselt teen, sest iga trenn annab ringrajale midagi juurde.

IMG_3466
Millist rolli mängib Sinu treeningutel Hyperice Vyper ja Hypersphere?

Hyperice Vyperit kasutan eelkõige õhtuti, et masseerida ja lasta taastuda jalalihastel. Hypersphere on mul aga pidevalt kaasas, kuna kasutan seda enne tsiklitreeningut käelihaste soojaks tegemiseks. Samuti kasutan seda sõidusessioonide vahel, et võtta käelihastelt pinged maha. Mootorrattaga sõitmisel on mul hästi palju olukordi, kus käelihased lähevad liiga kiiresti pingesse ning tekib «käsi täis» efekt ning hypersphere aitab mul sellest vabaneda.

Treenisid Itaalias hetkel valitseva MotoGP 5-kordse maailmameistri Jorge Lorenzo isa käe all. Milliseid kogemusi ja õpetusi sealt said?

MotoGP maailmameistri isa käe all treenimine andis mulle hoopiski teise pilgu ringrajaspordile. Jorge Lorenzo isa on oma poega treeninud ise ja loonud tema jaoks spetsiaalsed harjutused, mis õpetavad sõitjat vähem vigu tegema ja olema sõidu ajal 100% keskendunud. Ta andis mulle need teadmised edasi ning selgitas ka ringrajasõitja psühholoogilist poolt, mis vahel võib takistada piisavalt kiiresti sõitmast. Ta õpetas, kuidas ennast ületada ning millised harjutused selle jaoks täpselt sobivad.
99_Aragon_elbow closeup
Mis Sa arvad, kas MotoGP on ohtlikum kui Vormel 1?

Nii Vormel1 kui MotoGP on mõlemad ohtlikud alad. Ent hetkel statistikat vaadates saadakse vigastusi rohkem MotoGP-s, samuti on surmade arv viimaste aastate jooksul suurem. Kuigi MotoGP-s püütakse viia riskitase võimalikult madalale, ei saa kunagi sellest lõplikult lahti. MotoGP tippkiirused ulatuvad üle 300 km/h ning sellise kiiruse pealt kukkudes on raske midagi päästa.

Millised on Sinu tulevikuplaanid?

Tuleviku osas ei saa ma veel midagi kindlat öelda. Hetkel püüavad naisringrajasõitjad saada endale oma sarja, kus me ei peaks enam meestega koos võistlema. Hetkel olen stardirivis veel koos meestega, kuid loodan, et motospordi föderatsioon otsustab varsti teha uue rahvusvahelise võistluse, kus saavad osa võtta ainult naissõitjad.

Jälgi Anastassia fännilehte Facebookis