Kohtusime Kalle Pallinguga ajaloolises Lutheri Masinasaalis Tallinnas, Äripäeva raadio salvestusruumis. Eesmärgiks oli planeeritavale Arvamusfestivali arutelule “Otsi lolli, kes ei kardaks kolli, kui on kollil krüptomaitse suus” esimene hoog sisse lükata. Arvamusfestival toimub 10–11. augustil Paides ja toob kokku eeldatavasti taas ligi 10 000 inimest üle Eesti. Kahe päeva jooksul toimub seal sadu arutelusid, leiab palju head toitu ja mõnusa seltskonna.

Milline on tuleviku valuuta? Mida me peame teadma krüptorahadest? Kuhu täna investeerida, et tulevikus oleks hea? Mida täna õppida, et tulevikus edukas olla?

Äripäeva raadio täispikka salvestust tuleviku raha teemal saad kuulata siit!

Videointervjuus andis Kalle Palling noortele soovituse esmalt ennast kurssi viia blokiahela tehnoloogiaga, mida saab kasutada mitte ainult rahamaailmas, vaid mistahes valdkonnas. Tehnoloogia võimaldab andmevahetust turvaliselt ja läbipaistvalt. Sama tehnoloogia peal põhineb ka krüptoraha. Küsisime Kalle Pallingult mõne küsimuse.

Mida peaks noor teadma krüptorahadest?

Ma arvan, et kõige olulisem — ja mitte ainult noortele — on end blokiahela tehnoloogiaga kurssi viia. See on uudne lähenemine andmete vahetamiseks. Blokiahela kaudu saab liigutada veel väga palju andmeid turvalisel ja läbipaistval viisil. Ja ma ennustan, et see tehnoloogia saab olema tulevikus üks enimkasutatavaid tehnoloogiaid üldse.

Millised on tänased ohud ja võimalused krüptoga raha teenimiseks?

Ma arvan, et ohud ja võimalused teenimiseks võrreldes täna teadaolevate konventsionaalsete valuutade või rahadega on täpselt samad. Kui hakkad kuhugi investeerima, on igal juhul vaja endale selgeks teha, millese investeerid ning mis on selle objekti üldised väärtused. Niisamuti tuleks läbi mõelda, kuhu tahetakse jõuda ja mis on lubadused tootluse osas. Ma arvan, et tänase investeerimise ja krüptomaailma vahelei ole mingeid sisulisi erinevusi. Ainus erinevus peitub tehnoloogias. Ühel puhul on andmete liikumise läbipaistvus oluliselt lihtsamini saavututav ja järgitav. Taustatööd tuleb teha mõlemal puhul. Soovitan mitte nii kergelt slogani-laadsete ütlemistega kaasa minna.

Kas krüptoraha on tuleviku valuuta?

Kindlasti on ta tulevikus üks osa sellest. Ja jällegi, me ei oskagi täna ennustada, milliseid lahendusi blokiahelale veel ehitatakse. Ettevõtjad, kes kasutavad ka oma muudes tegevustes blokiahelat või tegutsevad kommuuni baasil töötavas ettevõttes, kasutavad kindlasti krüptovaluutat. Tekib oma kommuuni sisene vääring, nimetatagu seda siis kuidas tahes. Selliseid lahendeid on juba väga palju. Näiteks meie lõunanaabritel on täitsa huvitav lahendus nimega Lympo, kus on nii, et mida rohkem sa spordid, seda rohkem kantakse sulle krüptoraha ehk ka tervisliku eluviisi eest on võimalik raha teenida. Blokiahel annab väga palju uusi võimalusi ja see ongi vast noorte jaoks kõige huvitavam.

Oma äri skaleerimine muutub tulevikus oluliselt lihtsamaks. Võib olla täna ei ole see veel piisavalt lihtne ja kättesaadav. Väikesel ettevõttel on blokiahela abil oluliselt lihtsam riskikapitali kaasata, kommuun on hästi suur ja seal ei ole piire. See on tänapäeva uuele põlvkonnale ehk kõige olulisem.

 

Toimetaja Kadri Toomsalu