Kui oled blogile sobiva platvormi välja valinud, on aeg kodulehekülge üles ehitama asuda. Minu valikuks osutus WordPressi keskkond, kuna see tundus konkureerivatega võrreldes kergemini hallatav, isegi kodulehe loomisest ja kodeerimisest eelnevaid teadmisi omamata. Samuti oli mulle meelepärane, et WordPressis on palju erinevaid kujundusteemasid, mille vahel valida ja mida saab enda vajaduste järgi kohandada. Enne aga, kui sobivat teemat valima asud, mõtle läbi, millist visuaalset identiteeti sa luua soovid. Nagu ühes varasemas artiklis kirjutasin, on blogi sinu bränd. Mõistlik on juba kodulehekülge luues oma brändi kujundamisele mõelda, nii säästad tulevikus aega ja raha. Jagan sinuga, millele enne kodulehekülje loomist keskendusin. Loodan, et see aitab sind oma blogi kodulehekülje planeerimisel.

Foto autor Igor Miske.

  1. Vali brändi värvipalett, mida järjepidevalt kasutad

 

Mul oli esialgne visioon, millises stiilis kodulehte soovin, olemas, kuid tarvis oli kõik detailid omavahel hästi sobituma panna. Brändingus tasub järjepidev olla ja kõikides kanalites ühesugust joont hoida — nii on sinu bränd kergesti äratuntav. Värvipsühholoogia on brändi kujundamisel oluline tegur ja hea võimalus isikupärast kuvandit luua. Kui tead, millist sõnumit soovid värvide abil visuaalselt edastada, tuleks täpsed toonid, mida järjepidevalt kasutada, paika panna. Abivahendina võid kasutada inspiratsioonitahvlit, nagu mina tegin — kogusin erinevaid pilte, mis minu blogi idee ja visiooniga sobivat tundusid ning kõnetasid. Inspiratsiooni ja ideid ammutasin Pinterestist, kust lisaks muule kasulikule infole leiab väga palju visuaalset materjali, sealhulgas brändingu stiilinäiteid. Samuti kasutasin abivahendina Canva poolt koostatud värvide kombinatsioone. Huvi korral leiad need siit. Põhivärvid valisin lähtuvalt blogi nime tähendusest ja sõnumist, mida soovin edasi anda. Lisavärvide valikul oli minu jaoks oluline, et need põhivärvidega hästi sobituksid ja neid toetaksid. Valitud värvikombinatsioone saad kasutada järjepidevalt nii kodulehel, sotsiaalmeedias kui ka mujal.

Foto autor Ravali Yan.

 

  1. Logo on sinu unikaalne allkiri

 

Logo väljatöötamine on väga oluline protsess, mistõttu soovitan põhjalikku eeltööd teha. Logo on sinu unikaalne allkiri, mille abil saad oma brändi identiteeti kujundada. Logo kujundamisel on oluline läbi mõelda, milliseid värve ja fonte kasutada ning kas ja milliseid elemente lisada. Mul oli küll esialgne ettekujutus, milliseid detaile logol kasutada tahaksin, kuid konkreetse idee visandamiseks kasutasin taas Pinteresti abi. Otsisin erinevaid brändingu ideid ja näidised, mis minu blogi visiooniga võiksid haakuda. Kuna ma graafilise disainiga nii sina peal ei ole, ja nagu öeldud, ei tasuks logo alahinnata, kasutasin seekord kõrvalist abi. Pärast mitmeid katsetusi ja detailidega mängimist, jäin lõpptulemusega väga rahule. Kui soovid iseseisvalt logo kujundada, aga professionaalseid disainimise programmi ei valda, soovitan proovida veebipõhist tasuta kujundusprogrammi Canva, kust leiad erinevaid logopõhjasid. Algajatele on logo loomisest hea ülevaade siin. Canva on väga hea tööriist erinevate infomaterjalide ja kujunduste loomiseks, näiteks sotsiaalmeedia postituste tarbeks. Seda on väga lihtne kasutada ning soovi korral saad oma brändi lehe luua, et kujundamine veelgi hõlpsam ja kiirem oleks. Selle võimaluse kasutamise eest pead maksma, aga kui soovid järjepidevalt oma brändi kujundada, tasub see ennast ära.

 

  1. Kodulehe ülesehitus olgu võimalikult selge

 

Kui kodulehe struktuuri planeerima asusin, monitoorisin erinevaid veebilehekülgi, muuhulgas loomulikult erinevaid blogisid — et näha, millist ülesehitust ja alamlehekülgi kasutatakse. Minu huvi ei olnud sugugi kedagi kopeerima hakata, aga milleks jalgratast leiutada, kui see juba olemas on? 😊 Kohtasin ideede otsinguretkel väga erineva ülesehitusega veebikodusid, mille hulgas oli palju meeldiva ja loogilise struktuuriga lehekülgi. Mõne puhul tekkis aga tunne, et mõistmaks, kuhu sattunud olen, pean terve kodulehekülje sisu läbi lugema. Sellist aega mul loomulikult ei olnud ja nii asusingi järgmise juurde. Et sinu lugejal samasugust reaktsiooni ei tekiks, soovitan koduleht võimalikult lihtsalt ja selgelt struktureerida — nii, et vajalik info oleks kergesti leitav. Mina ise soovin ka kodulehe taga tegutseva isiku või ettevõtte kohta rohkem infot teada. Niisamuti eeldan, et blogi kodulehel võiks olla lähemalt lahti kirjutatud, millistele teemadele keskendutakse — seda ma ka tegin. Usun, et mida rohkem läbipaistvat infot jagada, seda tõenäolisemalt tekib sinu ja lugeja vahel usalduslik suhe..  

 

Kokkuvõttes on kodulehekülg justkui interaktiivne visiitkaart, mis kujundab sinu unikaalset nägu ja jutustab lugu. Kindlasti ei tohi kodulehe tähtsust alahinnata ja seda peab pidevalt arendama. Kas tunned juba inspiratsioonipuhangut ja oled valmis midagi erakordset looma? Soovitan sul siis kohe algust teha 😊!

 

Autor Monika Schults
Toimetaja Kadri Toomsalu