Diivan on elutoa lahutamatu osa- tegemist on mugava mööbliesemega, millel istudes on hea televiisorit vaadata, vestelda või lauamänge mängida. Populaarsed on nurgadiivanid, millele mahub korraga istuma palju inimesi. Need on heaks lahenduseks väikestes ruumides, kuna neid saab paigutada täpselt nurka. Paljusid nurgadiivaneid on võimalik lahti võtta, mistõttu on saab neile panna magama külalisi.
 
Diivani puhul on oluline, et sellel oleks mugav istuda. Samuti peaks diivan olema vastupidav ja püsima pikka aega kaunis. Diivani mugavuse määrab eelkõige kattematerjal, seega tasub eelistada pehme ja mugava kattega mudeleid. Heaks valikuks on veluurkattega diivan.
 

Mis on veluur?

Veluur tuleb prantsuskeelsest sõnast “velours”, mis tähendab tõlkes sametit. Veluuri kasutatakse lisaks mööblitööstusele ka rõiva- ja autotööstuses. Veluuri üheks omaduseks on kindlasti selle vastupidavus. Veluur koosneb enamasti puuvillast, kuid sellele on lisatud polüestrit, mis lisab kangale vastupidavust ja erksust.
 
Veluur võib olla kootud või silmkoeline, mille valmistamisel on silmad frotee pealt lahti lõigatud. Veluur on pehme, peale selle on talle iseloomulik ilus läige. Samuti on see veniv materjal, kuid ei kortsu ega tuhmu. Mööblikattena kasutatava veluuri koed võivad olla kas looduslikud (puuvillast või villast toodetud) või sünteetilised (polüamiidist või polüestrist toodetud). Kanga parimate omaduste saavutamiseks on kombineeritud sünteetilised ja looduslikud kiud.
 
Peale spetsiaalset töötlust võib veluur olla sile, reljeefne või vormitud. Mööblitel kasutatav veluur on täiuslikult drapeeritud, mistõttu on ta asendamatu keeruka kujuga mööbli jaoks. Kuna looduslik veluur on keskkonnasõbralik materjal, on ta hinnalt kallim.
 
Lisaks kangast veluurile on olemas ka nahast veluur, mis koosneb looduslikest ainetest. Tootmisel kasutatakse kitse- või seanaha peamisi osi. Pärast mehaanilist lihvimist saadakse töödeldud küljele iseloomulik sametine läige. Nahast veluur on kerge, pehme ja elastne materjal, mida kasutatakse ülerõivaste, mütside, kingade ja turvatoolide õmblemisel.
 

Veluuri hooldus

Selleks, et tagada materjali kaunis välimus, on oluline selle õige hooldus. Veluurkangas on sünteetiline materjal, mistõttu on selle hooldus lihtne. Veluuri välimust rikuvad kõige rohkem tolm, mustus ja rasvaplekid. Säilitamaks oma luksuslikku välimust, vajab veluur pidevat hooldust. Õrna koostise tõttu tuleb kangaga käia ümber õrnalt, muidu võite kangast kahjustada. Kindlasti tasub jälgida tähelepanelikult hooldusjuhendit. Toome teieni mõned nipid, mis aitavad veluurkangal püsida kaua ilus ja vastupidav.
 

Ärge kasutage soojust

Kõrge temperatuur võib veluuri kahjustada, seega vältige auruga puhastamist.
 

Kasutage puhtaid materjale

Veluur võtab endasse muid materjale, seega kasutage puhastamisel alati puhtaid vahendeid. Mustade lappide kasutamise korral võite muuta kanga mustemaks. Vahetage puhastuslappe tihti, samuti töötage puhaste materjalide ja tööriistadega.
 

Vajalikud töövahendid

Veluurkanga puhastamiseks on vaja sobivaid vahendeid, et hõlbustada protsessi. Enamik vahendeid on soodsate hindadega või leiduvad juba majapidamises. Piisab pehmete harjastega harjast, tolmuimejast, musliinkangast, veest, ämbrist, seemisnahksest harjast ja kergest polstriseebist.
 

Veluuri puhastamine

  • Enne puhastusvahendiga pesemist võtke tolmuimeja ja puhastage kogu pind. Vajadusel kasutage ka harja. Veluur on pehme, seega võib kanga pinnal olev mustus seda kahjustada. Tolmuimejaga pinda üle käies eemaldub mustus, mis võib kangale saatuslikuks saada. Juhul, kui saate diivanilt eemaldada padjad, eemaldage need ja tõmmake tolmuimejaga ka nende alt puhtaks.
  • Seejärel lisage soojale veele seep, kuid ärge segage. Veluuri puhastamisel seebiga tasub valida selline seep, millele pole lisatud värvi – see tagab kanga värvi säilimise. Samuti ei soovitata kasutada tooteid, mis sisaldavad keemilisi lisandeid või lahusteid. Vajadusel lisage ammoniaaki.
  • Kolmandaks võtke musliinkangas ja kastke see seebivette. Musliin on õrn ega hoia vett, mistõttu sobib ta suurepäraseks veluuri puhastamiseks. Väänake kangas korralikult välja nii, et see oleks veidi niiske. Liigne niiskus kahjustab veluurkangast. Hõõruge musliini edasi-tagasi vastu veluuri. Loputage musliini ja korrake tegevust. Kui riie on liiga määrdunud, vahetage sageli vett ja kangast.
  • Kui olete kanga puhastanud, laske pinnal täielikult kuivada. Selleks piisab umbes 24 tunnist. Kuivatusprotsessi ei tohi kiirendada triikrauaga, samuti ei tuleks hoida kangas otsesest päikesevalgusest eemale. Kangal laske kuivada värske õhu käes. Peale kuivamist võite kangast veel harjata, et taastada selle pehme tekstuur.

Selleks, et tagada materjali briljantne välimus, tasub enne puhastamist lugeda kindlasti tootjate poolt kaasa antud juhiseid.
 
Veluur on kangas, mis sobib igasse ajastusse, mõjudes alati ruumis šikilt. Materjali hooldamine on tema sünteetiline koostise tõttu lihtne, kuid samas püsib ka kaunis. Veluur on klassika, lisades kaasaegsesse sisustusse renessanssi hõngu.
 
Peale diivani on elutoas ka muid mööbliesemeid, millele on toas suur roll. Selleks on kapid, lauad, riiulid ja tugitoolid. Enne toa sisustamist tasub läbi mõelda, millist mööblit on tuppa vaja, lähtudes toa mõõtmetest ja funktsioonist ning sellest, kui palju inimesi elutuppa peaks mahtuma. Suure valiku elutoamööblit leiate Kaup24 veebipoest.