Hinnalised riided ja glamuursed pildistamised, koostöö andekate inimestega, pidev reisimine ja lõputult uusi tutvusi – kas kõlab ahvatlevalt? Modell ja agentuuri Metro Models Tallinna kontori direktor Aija Kivi ning saate „Eesti tippmodell“ tootmisjuht Anne Rinne selgitavad, mida modellielu endast täpselt kujutab ja kuidas sellesse põnevasse maailma pääseda.

Modellindusega on parim alustada on 15–16aastaselt, kuigi leidub ka modelle, kes on alustanud mitu aastat varem. Puusaümbermõõt peaks modellil olema ideaalis alla 90 cm, ka rinnaümbermõõt ei tohiks sellest suurem olla ja talje võiks jääda 60 cm kanti. Modellide pikkus jääb üldiselt 175 ja 180 cm vahele. Ent lõppude lõpuks otsustab klient. „Mõni disainer eelistab pikajuukselisi, väga naiselikke, teine aga hoopis sportlikke, poisilikke modelle,“ selgitab Anne.
Pealegi ei tähenda modellindus ainult kõrgmoodi. Kommertsmodellinduses vajatakse eri vanuses ja suuruses modelle. Kommertsmodellid poseerivad peamiselt kataloogidele ja reklaamidele ning seal kipuvad tasud olema moe-show’de ja ajakirjapildistamiste omadest oluliselt suuremad.
„Modell peab olema võimalikult loomulik,“ toonitab Aija. „Ei mingeid kunstküüsi, ripsmepikendusi, peeneks kitkutud kulme ega värvitud juukseid!“ Paljud agentuurid ei luba modellil oma välimust omavoliliselt muuta, nii et spontaanselt juukseid maha lõigata ega nabarõngast panna ei saa.
Modelli elu on kiire ja muutlik. „Tuleb ette perioode, kus on vaja samal päeval jõuda kolmele casting’ule, riideproovi, pildistamisele ja teha õhtul veel kaks show’d,“ räägib Anne. Casting’ud on modellide n-ö prooviesinemised, kus valitakse show, pildistamise vms jaoks modelle. Algaja modell peab neil käima pea igapäevaselt. „Kiirel hooajal kulub sellele päevas üle kaheksa tunni ja vahepeal ei pruugi jõuda isegi lõunat süüa,“ selgitab Aija. Kui on töö saadud, võib päev veelgi pikemaks kujuneda. Pildistamised algavad tihti varavalges ja kestavad nii kaua, kuni töö on tehtud. „Moe-show’d toimuvad õhtuti, aga kohale on vaja minna juba hommikul: käia riideproovis, lavaproovis, lasta teha meik-soeng ja siis minna peaproovi,“ ütleb Anne.

Foto: Sander Antoniak

Foto: Sander Antoniak

Modellil on võimalus näha mitmeid maid, ta silmaring laieneb tublisti ja sõpru-tuttavaid sigineb üle maailma. Ta saab kanda imekauneid rõivaid, soenguid ja jumestusi ning võimalik, et näha oma nägu mainekate ajakirjade lehekülgedel. Teatud tasemele jõudes on töö ka kõrgelt tasustatud. „Modellitööga on võimalik väga hästi teenida, tuleb lihtsalt olla aktiivne, järeleandmatu ja nutikas,“ seletab Anne. Töö on ülimalt vaheldusrikas, nii et rutiini tekkimisest ei saa juttugi olla. Iga päev juhtub midagi uut.
Kuid lõppude lõpuks on modellindus ikkagi töö ja sealjuures mitte kõige lihtsamat tüüpi. Reisimist on palju, seetõttu näeb lähedasi harva ja suhet hoida on keeruline. Kunagi ei tea, kellega tuleb järgmises modellikorteris koos elada ja kui hästi nendega läbi saab. Nahk ja juuksed saavad kõvasti koormust: päeva jooksul tehakse tavaliselt mitu jumestust ja soengut, juukseid tupeeritakse ja lastakse lakki täis. Oma mõõte tuleb hoida stabiilsena, toituda tervislikult ja teha trenni.

Modellinduse kõrvalt pole võimatu koolis ja ülikoolis käia, aga see nõuab suurt pühendumust. Tuleb meeles pidada, et see karjäär ei kesta kogu elu. „Kui on võimalus hästi teenida, siis tasub seda ära kasutada – hiljem võib ükskõik mida teha,“ leiab Aija. „Kõrgmoe modelli tööiga on üsna lühike,“ tunnistab Anne, „kuid kommertsmodell võib töötada kauem, sest võimalusi on rohkem.“
Selleks, et modellina vastu pidada, peab olema tugev iseloom. Anne rõhutab järjekindluse tähtsust: „Ei tohi lasta end mõjutada eitavatelt vastustelt, mida võib alguses kamaluga tulla.“ Modellil peab olema hea suhtlemisoskus ja ta peab alati professionaalseks jääma. „Selle alla käib kannatlikkus, õigel ajal kohal olemine ja kindlasti mitte nurisemine,“ selgitab Aija.

Kui tekkis huvi, siis ehk on see karjäär just sinu jaoks? Modelliks saada soovija peaks saatma agentuuridesse oma pildid – täispikkuses ja lähivõttes, nägu meikimata, seljas bikiinid või näiteks lühikesed püksid ja maika – ning panema kirja rinna-, talje-, puusaümbermõõdu, pikkuse ja vanuse. Aija soovitab agentuure otsida lehekülgedelt kmodels.com ja models.com ning kindlasti uurida enne agentuuri taset. Agentuur on modellile suur abimees, kes suhtleb klientidega ja seisab modelli huvide eest. Modellimaailmas on peidus mitmeid ohte ja kaugeltki kõiki inimesi ei saa usaldada. Ent leidub ka kahtlasi agentuure, nii et enne liitumist on vaja teha eeltööd. „Kui mõni agentuur ütleb ära, siis ei tasuks sellest heituda, sest agentide maitsed on erinevad,“ räägib Aija.
Anne sõnul on kõige tähtsam läbi mõelda, mida oled modellinduse nimel valmis tegema ja millest vajadusel loobuma. Aija kinnitab: „Päris mitmed mu „avastatud“ modellid on tunnistanud, et nad poleks julgenud ise pilte modelliagentuuri saata. Endasse tuleb rohkem uskuda!“

Nõuanded

„Ole ambitsioonikas ja intelligentne. Ilma ambitsioonita oled nähtamatu. Intelligents on vundament , mis viib sind läbi elu ka siis, kui sinust ka modelli ei saa.“ / Toomas Volkmann

„Ole valmis pingutama. Kehtib modellinduse, aga ka muu kohta elus. Kui oled milleski algaja, on selge, et sa ei ole kohe tasemel, aga kui oled valmis pingutama ja kõvasti tööd tegema, on edu juba tõenäoline. Loosung „Võitjaks sündinud“ kõlab küll hästi, aga reaalselt jõuavad kaugele need, kes on valmis ennastsalgavaks tööks.“ / Mari-Liis Helvik

Mina kasvasin modelliks ajapikku. Nautisin juba kooliajal sõbrannade korraldatud moe-show’del ja pildistamistel osalemist ning uudistasin muudkui moemaailma, aga ei olnud kindel, kas ma tõeliseks modelliks sobin. Soov oli aga olemas ja jäi mind kummitama, nii et kui „Eesti tippmodelli“ casting’u kuulutust nägin, siis tundsin, et kas nüüd või mitte kunagi. Kui saan vastuseks ei, saan rahuliku südamega muus suunas liikuda – ja kui tagasiside on positiivne, siis siit ma tulen! Modellinduses on vaja pühendumust ja paindlikkust. Kohati on elu pingeline ja lausa metsik, aga mina ärkasin saate ajal igal hommikul, naeratus näol. Iga ebamugav olukord arendab ja kui hakkama saad, teeb see suurt rõõmu. Kõige keerulisem on töös tasakaalu hoida: peab olema väga koostöövalmis, kuid samas endale kindlaks jääma. Modellina läbi löömiseks peab nii füüsiline kui vaimne pool olema tugev. Olulisim töövahend on omaenda keha, sellele peab palju tähelepanu pöörama ja ennast tuleb armastada. Kõige rohkem meeldib mulle modellinduse juures ülesannete vaheldusrikkus. Ma pole kordagi tundnud, et see on kohustus, vaid võimalus panustada kellegi loometöösse. Tähtsaim asi, mida olen moemaailma kohta õppinud, on see, et kõigesse tuleb suhtuda avatud meelega. Ükskõik, kas kohtud kliendiga, kelle ideed kõlavad nii utoopiliselt, et teostust ei julge ettegi kujutada, või näed disaineri rõivad, mida vabatahtlikult eriti kanda ei tahaks. Moemaailmas on kõik kellegi looming ja modellina pole sinu ülesanne sellele hinnanguid anda! Ole aus, aga tea, millal vaikida. / Kätlin Hallik, saate “Eesti tippmodell” neljanda hooaja võitja.

Tekst: Helen Kalpus
Fotod: Sander Antoniak