Risto Kõrgemägi (35) nakatus surfipisikuga tavapärasel puhkusereisil ning on kümne aastaga lofesurfimaailmasse niivõrd süvenenud, et juhatab tänaseks Kakumäe surfikooli. 

Lohesurfitreener Risto Kõrgemägi

Kuidas jõudsid lohesurfini?
See oli 2005. aasta talvel, kui käisin Egiptuses puhkamas ja seal lohesurfareid nägin. Sel ajal oli lohesurfisport veel algusjärgus. Pärast seda sattusin suvel lohesurfareid ka Laulasmaa rannas nägema ja sain aru, et see on huvitav ala, millega võiksin ka tegeleda. Kui endale lohesurfikoolitust otsisin, tuli välja, et üks sõber neid teeb. Tema käe all sai seda õpitud, misjärel otsustasingi endale varustuse osta ja nii see edasi läks.

lohesurfi paigaldamine

Võiks justkui arvata, et surfimine pole Eestis kliima poolest väga soodus spordiala. Kuidas tegelik seis on?
Üldiselt on jah lohesurf väga spetsiifiline ala, kus tuul peab õigest ilmakaarest puhuma, selle tugevus peab olema piisav jms. Aerusurfi ja purjelauaga aga see väga oluline pole.

lohesurf 4

Milline on lohesurfi tase Eestis?
Kuigi on tegemist noore spordialaga, võib seda kindlasti tõusvaks trendiks pidada. Lohesurfi pole veel olümpiaalaks kuulutatud, mistõttu ei oska seda taset niimoodi võrrelda. Seega praegu me ka välismaal võistlemas ei käi ja otseselt lohesurfile spetsiifilisemalt ei keskendu.
Eestis tehakse palju nii race’i, freestyle’i kui wave’i (kiirsõidu-, vabastiili- ja lainesõidu – toim) võistlusi. Samas toimub ka üritusi, kus võivad kõik osa võtta, ent võistlusi on ka kõrgemal tasemel. Neid korraldatakse suvel ikka päris palju.

Mida peaks algaja lohesurfist teadma?
Algaja peaks kindlasti koolitusele tulema. Ilma selleta pole lohesurfiga tegelemine eriti mõeldav, kuna alguses on palju nüansse – ohutus, tehnika jms, mida peaks teadma. Koolitusel räägib instruktor kõigest vajalikust ning edasine on juba individuaalne. Algaja koolituse läbimine sõltub juba inimesest endast. Koolitused peaks kokku kestma üheksa tundi, kuid igaüks omandab selle erinevalt – mõni kiiremini, teine aeglasemalt.

lohesurf 2

Mis on teie suvised plaanid? Kui palju laagreid, võistlusi jm üritusi kavas on?
Suvel on plaanis teha laste ja noorte laagreid, mille info leiab meie kodulehelt. Kindlasti toimuvad erinevad surfitrennid ning juulis tuleb veidi suurem üritus – Linnusaare maraton aerusurfis. Ja muidugi ei saa mainimata jätta ka väga populaarseid päikseloojangu matkasid.

 

Küsis Andra Stražev
andra@yu.ee
Fotod: erakogu