Tallinna moefilmide festival MoeKunstiKino näitab novembrikuu alguses eriseanssidena värskelt maailmas esilinastunud dokumentaalfilmi “Meie, Margiela” (“We Margiela”), seanssidele teevad sissejuhatuse tunnustatud moelooja Marit Ilison ning noorte kunstifestvali Eksperimenta! peakorraldaja Annely Köster.

“See on üdini siiras ja hinge puudutav film,” kinnitab Ilison. “Kohustuslik kõigile, kes moe vastu huvi tunnevad, sest linateos paotab natukene ust sellesse salapärasse vaimusesse, mis näiteks minu jaoks andis moele kui distsipliinile mõtte.”

Moelooja sõnul on Martin Margiela disainerite disainer, kes kas meeldib väga või üldse mitte. “Moeajalukku on ta ennast koos oma kaaskonnaga kirjutanud sügavate rasvaste tähtedega, sest selline lähenemine – moonutatud lõiked, narmendavad servad, kaetud nägudega modellid – oli 1980. aastate lõpuaastatel, ajal, mil valitses versacelik kuld-kard ja supermodellid, publikule täielik šokk,” selgitab Ilison. “Praegu, 30 aastat hiljem, on šõud tehasehoonetes ja streetcasting tavalised asjad, kuid moeajaloo vaates on Margiela ja tema äripartner Jenny Meirens absoluutsed pioneerid.”

MoeKunstiKino korraldaja Helen Saluveeri sõnul on tähelepanuväärne, et alles 22. oktoobril maailmas esilinastunud film juba Eestisse jõuab. “Mul on väga hea meel, et saame nii olulist moedokumentaali kohe ka kodumaisele publikule näidata,” sõnab Saluveer. “Kuigi MoeKunstiKino festivalinädal oli oktoobrikuu alguses, siis selle filmi puhul teeme eriseansid novembris, kuna enne ei olnud seda lihtsalt võimalik Eestis linastada.”

Film “Meie, Margiela” (“We Margiela”, režissöör Menna Laura Meijer) käsitleb Belgia moelooja Martin Margiela moemaja pärandit ja tähtsust tänase moetööstuse ja autorluse seisukohast. Vaatajateni tuuakse moemaja kujunemislugu paralleelselt selle loomingulise arengu ja edukusega, keskendudes loovusele, autorlusele ja majanduslikule kasule praegusel neoliberaalsel ajastul. Neid teemasid ei käsitleta aga kui midagi enesestmõistetavat, vaid intervjuudest selgub, kuidas paljud Maison Martin Margiela nüüdseks kuulsaks saanud ideed ja kavandid on sündinud juhuse ja intuitsiooni tahtel, mitte hoolikalt läbi mõeldud kontseptsioonide tulemusel.

Moemaja on juhitud suure pühendumusega ning paljuski kõhutundele tuginedes ja loomingulisi riske võttes. Nagu moemaja kaasasutaja Meirens ütleb: „Kui tahta kõigile meele järele olla, siis ei jõua mitte kuhugi. Oluline on teistest erineda, sest pikemas perspektiivis annab see vabaduse süsteemile mitte alluda.“

Filmi soovitab oma kavas ka koolinoorte kaasaegse kunsti triennaal Eksperimenta! 2017 “Kunst ja majandus”.

Filmi “Meie, Margiela” (“We, Margiela”) eriseansid toimuvad 3. ja 4. novembril kell 18:15 kinos Sõprus (Vana-Posti 8, Tallinn). Piletid on müügil Piletilevis ja kino Sõpruse kassas. Film linastub ingliskeelsena.  MoeKunstiKino esitleja on Viru Keskus. Festivali toetajad ja partnerid on ka DHL Express, Rahva Raamat, Eesti Kultuurkapital, Tallinna Kultuuriamet, Eesti Kunstiakadeemia Avatud Akadeemia, ajakiri Säde, ETV2 ja kino Sõprus.

Fotod: We Margiela press